Past Joint Fellowship Awardees
 

AMERICAN ANTIQUARIAN SOCIETY JOINT FELLOWSHIP AWARD

1990-91 Robert Lawson-Peebles
1991-92 Cornelia H. Dayton
1992-93 Laurie Kahn-Leavitt and Jeffrey Walker
1993-94 Daniel Williams
1994-95 Joyce Appleby and John Bidwell
1995-96 Ernie Freeberg and Brett Charbeneau
1996-97 Geoffrey Plant and Rosemarie Zagarri
1997-98 Pat Crain and Warren McDougall
1998-99 Martin Brüeckner and Mark Valeri
1999-2000 Jonathan Sassi and John Howe
2000-01 Jared Gardner and Karin Wulf, American University
2001-02 David Narrett
2003-04 David Hancock
2004-05 Jeffrey Palsy
2005-06 David Silverman
2006-07 Hilary Wyss
2007-08 Peter Messer
2008-09 Natasha Hurley
2009-10 Albrecht Koschnik
2011-12 Michelle Burnham
2012-13 Molly Farrell
2013-14 Sarah Crabtree
2014-15 - Adam Jortner
2016-17 - Kate Mulry

 


THE BIBLIOGRAPHICAL SOCIETY OF AMERICA

2009-10 Norbert Schurer
2010-11 Jeremy Dibbell
2011-12 Anne Weinshenker
2012-13 Glenda Goodman
2014-15 Andrew Bricker
2016-16 Rachael King


BOSTON ATHENAEUM

2002-03 Martha Rojas
2003-04 Chernoh Sesay
2005-06 Caroline Breashears
2006-07 Thomas Conroy
2007-08 Jeremy Gregory
2009-10 Brooke Barbier
2010-11 Laura Adderley
2011-12 Susan Wager
2013-14 Josh Reid


THE BURNEY CENTRE

2006-07 Mascha Gemmeke
2007-08 Geoffrey Sill and Catherine Parisian
2008-09 Danielle Glover
2009-10 Louise Curran
2010-11 Ilias Chrissichoidis and Simon MacDonald
2011-12 Marilyn Francus and Christina Davidson
2013-14 Sophie Coulombeau
2014-15 Todd Gilman and Melina Moe
2014-16 Cassie Ulph

 


WILLIAM ANDREWS CLARK MEMORIAL LIBRARY

1988-89 Larry Stewart and James D. Alsop
1989-90 P.N. Furbank and William R. Owen
1990-91 Marion M. Smith and Beverly J. Onley
1991-92 Michael Dobson and Nicola Watson
1992-93 Douglas T. Corse
1993-94 Richard Allen Barney and James M. Rosenheim
1994-95 Candler Sheffield Rogers
1996-97 Lisa A. Blansett
1997-98 Tanya Caldwell
1999-2000 Sarah Ellenzweig
2000-01 Alison Conway
2001-02 Colleen Franklin and John Knapp
2002-03 Ilias Chrissicoides
2003-04 Catherine Molinex
2004-05 Kathleen Lubey and Jordana Rosenberg
2005-06 Farid Azfar
2006-07 Nicholas Nace
2007-08 Joanna Frang, Laura Miller, and Thomas N. McGeary
2008-09 Sophie Vasset, Mary Crone-Romanovski, Cheryl Nixon, and Michael E. Genovese
2009-10 Jennifer Locke and Kathryn Webber, and Rivka Swenson
2010-11 Simon Reader, Yvonne Gaspar, and Kenneth Sheppard
2011-12 Laurie Wood and David Anixter
2012-13 Rachel Schneider, Glenda Goodman and India Mandelkern
2013-14 Leigh-Michil George, Rachael King, and Claude Willan
2014-15 Soren Hammerchmidt, Andrei Pesic and Nicholas Valvo
2015-16 Library closed for remodeling

 


FOLGER INSTITUTE

1991-92 Anne Betty Weinshenker and David McNeil
1992-93 Kathryn R. King, and Linda E. Merians
1993-94 (None awarded during this fiscal year)
1994-95 Jane Sarah Moody
1995-96 Kathryn Temple
1996-97 Irene Fizer
1998-99 Amy Masciola
1999-2000 Straub Seminar Attendee
2000-01 Shannon Miller
2001-02 Daniel Vitkus and Alison F. O'Byrne
2002-03 Helen Burke and Seán D. Moore
2003-04 Sally O’Driscoll and Elizabeth Saucer
2004-05 Shannon Miller
2006-07 Kimberly Latta
2007-08 Ofir Haivry 
2008-09 Jacob Blosser and Gillian Paku 
2009-10 James Creech and Laura Linker
2010-11 Ben LaBreche
2011-12 Leah Thomas
2012-13 Laura Linker
2014-15 Jane Wessel


HOUGHTON LIBRARY

1991-92 Thomas Lockwood and David D. Nolta
1992-93 John Barrell and James Tierney
1993-94 Antonia Forster and Cynthia Wall
1994-95 Sean Shesgreen and Anthony Cutler
1996-97 Todd Gilman and Marius Stuart Kwint
1997-98 Robert Rhodes Crout and Raymond D. Tumbleson
1998-99 John C. Greene
1999-2000 Katherine West Scheil
2000-01 Cecil Courtney and Martin Kagel
2001-02 Matthew Kinservik and Steven Newman
2002-03 Nicholas David Smith
2003-04 Kathryn Lowerre
2004-05 Scott D. Hess
2005-06 Allen Reddick
2006-07 Wayne Ripley
2008-09 Carolyn Eastman
2009-10 Mark Towsey
2010-11 Mark Somos
2011-12 Graydon Beeks
2012-13 Rachel Schneider
2013-14 Claude Willan
2014-15 Anoush Terjanian
2015-16 Laura Miller
2016-17 Cassandra Ulph

 


KEOUGH INSTITUTE FOR IRISH STUDIES

2005-06 James Buickerood
2007-08 Christopher Nagle
2009-10 Mary Carter
2010-11 Willa Murphy
2013-14 James Buickerood
2014-15 Paul Child
2015-16  Julie Kipp

 


THE LIBRARY COMPANY OF PHILADELPHIA

2002-03 Phyllis Whitman Hunter
2003-04 Benjamin Carp
2005-06 Konstantin Dierks
2006-07 Daniel Hulsebosch
2007-08 Matthew Garrett
2008-09 Laura Keenan Spero
2010-11 Molly O'Hagan Hardy
2011-12 Cynthia Bouton
2012-13 Zara Anishanslin
2013-14 Elizabeth Athens
2014-15 Katlyn Carter
2015-16 Alyssa Zuercher-Reichardt

 


McMASTER UNIVERSITY

1987 Richard Arnold and Deborah Laycock
1988 F. K. Donnelly and David Schweitzer
1989 Kevin L. Cope and James Crimmins
1990 Barbara Benedict and Jennifer C. Watson
1991 David McNeil and Alexander Pettit
1992 Sally O'Driscoll and Maurice Cranston
1993 Bruce Hindmarsh and Randall McGowen
1994 Todd Gilman and Ray Stephanson
1995 Julie C. Hayes and Christopher Flint
1996 Anka Ryall and Hans Turley
1997 Stephen Bygrave and Nigel Aston
1998 Tiffany Potter and Downing Thomas
1999 Candace Ward and James Dybikowski
2002 Evan Gottlieb
2003 Catherine Rodriquez
2004 Raymond Stephanson
2006 Daniel Livesay
2007 Stephen D. Snobelen  
2009 Thomas Power
2010 James Woolley
2011 Paddy Bullard
2012 Raymond Stephanson
2015 Jessica Steinberg

 


NEWBERRY LIBRARY

1988-89 Cynthia Lowenthal
1989-90 Susan V. Nicassio
1990-91 Paul Trolander
1991-92 David McNeil
1992-93 Antonia Forster and Kathryn King
1993-94 Mary Lynn Johnson and Gary De Krey
1994-95 Hardin Aasand
1995-96 Anne Schroder Vance
1996-97 Janine Barchas
1998-99 Dana Rabin
1999-2000 Helen Thompson
2000-01 Cynthia Wall
2001-02 Shannon Lee Dawdy
2002-03 Susan Nelson
2003-04 James Tierney
2004-05 Evan Davis
2005-06 David Irving
2007-08 Natalie Inman
2008-09 Laura Johnson
2009-10 Andrew Woolley
2010-11 Darryl Domingo
2011-12 Laurie Wood
2012-13 Hedy Law
2013-14 Elizabeth Cross
2014-15 Soren Hammerschmidt
2015-16 Amy Harris

 


HARRY RANSOM RESEARCH CENTER

1993-94 Alexander Pettit and Daniel Woolfe
1994-95 Jan Gorak
1995-96 Hans Turley and Alex Pettit
1997-98 Gary R. Dyer and Susan Spencer
1998-99 Theresa M. Kelley
1999-2000 Judith Hawley and Paulina Kewes
2000-01 Marilyn Morris and Goran Stanivukovic
2001-02 Ava Arndt and Elizabeth C. Denlinger
2002-03 John Iverson
2003-04 Matthew Kinservik
2004-05 Robert Dawson
2005-06 Paul Cannan and Ilias Chrissochoidis
2006-07 James Buickerood and James Tierney
2007-08 Mark Blackwell and Angela Hunter
2009-10 George Boulukos and Tita Chico
2010-11 Megan Walsh
2011-12 Russell Goulbourne
2012-13 Hedy Law and Toni Bowers
2013-14 Philip Smallwood and Diana Solomon
2014-15 Soren Hammerschmidt
2015-16 Kevin Pask and Claire Bowditch

 


THE LEWIS WALPOLE LIBRARY

1999-2000 George Haggerty
2000-01 Cynthia Koepp
2001-02 Elizabeth Denlinger
2002-03 Ilias Chrissochoidis
2003-04 Christopher Mayo
2012-13 Noelle Gallagher
2014-15 Heather McPherson


YALE CENTER FOR BRITISH ART

 

1991-92 Jonathan Lamb
1992-93 Nicholas David Mirzoeff
1993-94 Anthony Voss
1994-95 Michael Phillips
1996-97 Heather McPherson
1998-99 Lisa Blansett
2000-01 Marilyn Morris
2001-02 Deborah Valenze
2002-03 Chloe Chard
2003-04 Ann Bermingham
2004-05 Natasha Eaton 
2006-07 Amanda Bagneris 
2007-08 Stacy Sloboda
2008-09 Jennifer Van Horn
2009-10 Jennifer Ferng
2010-11 Georgina Cole
2011-12 Kathleen Wilson
2013-14 Kasie Alt

UNIVERSITY OF VIRGINIA - RARE BOOK SCHOOL

2012-13 Zachary Hutchins
2014-15 Christina Griffiths


DAICHES-MANNING MEMORIAL FELLOWSHIP - ECSSS

2013-14 Clarisse Godard Desmarest
2014-15 Vivien Williams

 

 

HOME

E-mail address: ASECS@wfu.edu
Telephone: (336) 727-4694
Fax: (336) 727-4697

 ASECS
PO Box 7867
Wake Forest University
Winston-Salem, NC 27109

American Society for Eighteenth-Century Studies
Site maintained by Vickie Cutting - asecs@wfu.edu
Updated June 8, 2016